Doğum Kontrol Diyafram Nedir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Doğum Kontrol Diyafram Nedir?

Doğum kontrol diyafram nedir, Doğum kontrol diyafram erkeğin penisinden çıkan spermlerin kadının rahim bölgesine gitmesini engelleyen küçük bir alet ile korunma şekline verilen isimdir. Bu alet esnek yapıda olup, küçük kauçuk silikondan yapılmıştır. Cinsel ilişki öncesi diyafram vajina içine yerleştirilirken; gebelikten korunmakta etkili bir yöntem olarak kullanılır. Doğum kontrol diyafram herkes için uygun olmayabilir. Çünkü diyaframın bazı yan etkileri olabilir.


Doğum kontrol diyaframın olumsuz belirtileri nelerdir?


Doğum kontrol diyafram yürüme esnasında yerinden oynayıp çıkma meydana gelebilir. Bu sebeple ilk kullanımı Uzman kişilerin yapması doğru olur. Öksürme ve hapşırma esnasında yerinden oynuyor ise kullanılması sakıncalıdır. Böyle korunan bayanlarda ani yüksek ateş, ishal, bayılma, kusma, baş dönmesi, kızarıklık semptomlar oluşmuş ise vakit kaybedilmeden doktorla görüşülmesinde fayda vardır. Doğum kontrol diyaframın böyle durumlarda kullanılmaması sağlık için daha önemlidir. Ayrıca bu yöntemi kullanacak kişilerin bu uygulama için doğru bilgilendirilmesi gerekir.


Doğum kontrol diyafram nasıl kullanılır?


Doğum kontrol diyafram su bazlı kayganlaştırıcılar ile vajina bölgesine yerleştirilmelidir. Bu uygulamayı yapmak için kişinin uygun olduğu pozisyonda uygulaması tavsiye edilir. Bu işlem esnasında bacakların iki tarafa ayrılarak diyaframın doğru şekilde vajina içine doğru kaydırılması gerekir. İlişkiye girmeden önce bu aleti kullanan bayanların diyaframın pozisyonunu kontrol etmesi gerekir. Doğum kontrol kullanan bayanların ilişki sonrasında bu aleti çıkarmak isterler ise en az altı saat beklemesi gerekir. Doğum kontrol diyafram vajina bölgesinden çıkartıldıktan sonra alet sabunlu sıcak su ile yıkanarak; kurutularak kendi kabında saklanır. Ayrıca diyaframın saklanma şekli oldukça önemlidir.


Doğum kontrol diyaframı kullanmaması gereken kişiler

  • Doğum kontrol diyaframı kısa süre önce doğum yapmış kişiler kullanmamalıdır.
  • Aıds gibi cinsel yolla bulaşan hastalıkların bulaşmasına neden olabilir. Başka hastalıklara yakalanma riskini artırdığı görülmüştür.
  • Kürtaj gibi önemli bir olay yaşayan bayanların bu aleti kullanması tavsiye edilmez.
  • Doğum kontrol diyaframın yanlış yerleştirilmesi ya da bu bölgeye uygun büyüklükte bir diyafram tercih edilmemişse gebelik riskini tetiklediği görülmüştür. Doğru ebat tercih edilmemiş ise sızıntılara neden olabilir. Bu aleti kullanan bazı kişilerin yanlış kullanımı sonucu hamilelik problemi ile karşılaştığı görülmüştür.
  • Bu alet ile kişide kilo alımı veya kilo kaybı gibi durumlar yaşanıyorsa bu aletin kullanılması sakıncalıdır.
  • İdrar yolu enfeksiyonlarına karşı bu aletin kullanılması başka rahatsızlıklar oluşturur. Mantar gibi problemlere neden olabilirken; daha önce bu hastalığı yaşayan kişilerin bu aleti kullanması sakıncalı olur.
  • Doğum kontrol diyaframı otuz yaşın altındaki bayanların kullanmaması tavsiye edilir. Bu kişilerin gebe kalma riski daha fazla olduğu için başka korunma yöntemi ile korunması tavsiye edilir.
  • Vajina bölgesinde basınç bu korunma yönteminin kullanılması tehlikeli olur. Çünkü vajina bölgesinde tahribata sebep olabilir.

Doğum Kontrol Diyafram Nedir Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Diyafram Kası Görevleri

Diyafram Kası Görevleri

Popüler İçerikler

Diyafram Ayarı

Diyafram Ayarı

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Diyafram Gebelikten Korunma Belirtileri ve Tedavisi

Diyafram Gebelikten Korunma Belirtileri ve Tedavisi

Diyafram Doğum Kontrol Avantajları

Diyafram Doğum Kontrol Avantajları

Diyafram Hernisi Ameliyatı ve Sonrası

Diyafram Hernisi Ameliyatı ve Sonrası

Diyafram Alıştırmaları

Diyafram Alıştırmaları

Diyaframdan Konuşma

Diyaframdan Konuşma