Diyafram Gebelikten Korunma Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Diyafram Gebelikten Korunma Belirtileri ve Tedavisi

Diyafram gebelikten korunma, Diyafram, İnce lastikten yapılmış, rahim ağzını örten kubbe şeklinde bir maddedir. Erkek tohum hücrelerinin yani spermin vajinadan rahme geçmesini engeller. Doğru kullanıldığında etkisi oldukça fazladır. Özellikle hanımlar arasında yaygın olan aynı zamanda etkili bir sonuç veren hamile olunmasını engelleyen bir yöntemdir. İstenmeyen zamandaki gebeliği azaltmak için diyafram yöntemini uygulayabilirsiniz.

Diyafram gebelikten korunma uygulaması: Diyafram vagina ya yerleştirildiğinde, bir daire şeklini almaktadır ve serviksin ‘girişini' kapatacak şekilde yerleştirerek uygulanır. Servikal açıklığa uygulanan jel ya da krem ile kullanarak gebeliğin oluşmama riskini azaltmış olursunuz spermisid madde ise diyafram tarafından fiziksel olarak engel olunamayan spermleri öldürmeye yardımcı olur. Servikal başlık biçim olarak diyaframa şeklindedir sadece ondan biraz daha sivridir. Serviksin girişi ‘kapatıldığı' için, gebeliği engeller. Her zaman birlikte kullanılması gerekenler ise spermisid jeldir. Bu jel ise spermi öldürür ve hareket etmesini engeller. Serviksiniz için uygun boyutta olup olmadığını anlamak için ilk kez kullanacağınız da doktor veya hemşireden yardım almanız da fayda var. Diyaframı ilişkiden en az altı saat önce yerleştirilmeli ve ilişki bitiminin en erken 6 saat en geç 24 saat içinde çıkartılmalıdır. Diyafram%85 gibi yüksek koruma özelliği vardır.

Cinsel ilişkide bulunduğunuz her seferinde kullanılması etkili olması için bir faktördür. Diyafram ilişki sırasında yerinden çıkabilir, oynayabilir yerine tekrar yerleştirmesi ilk başta karmaşık gelebilir, bu yüzden her cinsel ilişkiden önce spermisidin yenilenip kontrol edilmesi gerekmektedir, ilişkide bulaşabilecek hastalıklara karşı koruyucu özelliği yoktur. Bazı kadınlar diyaframa ve jele karşı alerjik olabilir. Bu nedenden dolayı çok tercih edilen bir yöntem aracı değildir.


Olumlu Yönleri

 • Kadın kendi başına yerleştirebilir
 • Cinsel yolla bulaşan hastalıkların bulaşmasını az da olsa engeller
 • Erkek sperm hücrelerini Öldüren jel ve fitil ile kullanıldığında hem gebeliği engeller hem de cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların bulaşmasını engelleme oranını arttırır.

Olumsuz Yönleri

 • Gebeliği önleyici diğer yöntemler kadar etkili değildir.
 • Cinsel ilişki sırasında oynayabileceği için ilişkiyi sıkıntıya sokabilir.
 • Gebeliği engelleyebilmesi için ilişkiden en az 6 saat rahim ağzında kalması gerekmektedir.
 • Kadının kilo alması ya da hızlı kilo vermesi, rahimden falan ameliyat olması gibi durumlarda mutlaka tekrar ölçüsü alınıp yeni diyafram yapılması gereklidir.
 • Ülkemiz de çok bulunmayabilir pahalı da olmaktadır

Kullanılmaması Gereken Durumlar

 • Rahmi geriye dönük olanlarda,
 • Mesanesi ve rahmi aşağı sarkmış kişilerde,
 • Sık sık idrar yolu enfeksiyonu geçiren kişilerde uygun değildir.
 • Erkekte ve kadında nadiren de olsa alerji yapabilir. Alerji yanma, kızarıklık, kaşınma gibi belirtiler olarak ortaya çıkar.
 • Diyafram gebelikten korunma aslında sağlık açısından çok tavsiye edilen bir yöntem değildir. Fakat kullanılması ilk başta biraz zahmet alsa da kadın ve erkeğe rahatlık sağlayabilir. Kullandıktan sonra yıkanmalı ki enfeksiyon riskini azaltmış olunmaktadır.

Diyafram Gebelikten Korunma Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Diyafram Kası Görevleri

Diyafram Kası Görevleri

Solunum Sistemi Diyafram Görevi

Solunum Sistemi Diyafram Görevi

Popüler İçerikler

Diyafram Ayarı

Diyafram Ayarı

İlginizi Çekebilir

Diyafram Eğitimi

Diyafram Eğitimi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Diyafram Ameliyatı ve Sonrası

Diyafram Ameliyatı ve Sonrası

Diyafram Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Diyafram Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Diyafram Fıtığı Belirtileri ve Tedavisi

Diyafram Fıtığı Belirtileri ve Tedavisi

Diyafram Gebelikten Korunma Belirtileri ve Tedavisi

Diyafram Gebelikten Korunma Belirtileri ve Tedavisi

Diyafram Nedir ve Görevleri Nelerdir?

Diyafram Nedir ve Görevleri Nelerdir?