Diyafram Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Diyafram Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Diyafram Şişmesi, Uzun süre koşulduğunda görülen ve halk arsında dalak şişmesi olarak bilinen aslında diyaframdan kaynaklanan ağrılar özellikle sporcuların canını hem yakan hem de sıkan bir durumdur. Diyafram şişmesi büyük çoğunlukla yarışçılar da görülür. Bunun nedeni kazanma hırsı ile vücuda kısa sürede aşırı efor yüklenmesidir. Bu durumu yaşayan yarışçı buyuk ihtimalle yarışı yarıda bırakır. Zaten o şekilde devam etmesi istenmeyen sonuçlara neden olabilir. Bu işin uzmanlarına göre diyafram şişmesini önlemenin bazı yolları vardır.


Diyafram Şişmesini Engellemek İçin Ne Yapmalıdır?

  • Yarış öncesinde yenilen yağlı ve ağır gıda tüketiminden kaçınılmalıdır. Bu tip yiyeceklerin sindirimi diğer gıdalara göre daha geç olacağı için, yarıştan birkaç saat önce tüketmek, mide krampları, diyafram şişmesi gibi ciddi sonuçlar yaratabilir.
  • Koşuya başlamadan önce ısınma hareketleri yapmayı ihmal etmeyin. Vücut soğuk iken koşuya başlamak çok hızlı ve düzensiz nefes almanıza sebep olacaktır. Bu da diyafram şişmesinin en büyük nedenidir.
  • Uzun mesafeli yarışlarda, koşuya başladığınızda önce hızlı adımlarla yürüyün ve hızınızı yavaş yavaş artırın.
  • Nefes alışverişinizi düzenleyin. Yüzücüler gibi, vücudunuzun ritmi ile paralel nefes alıp vermeye özen gösterin. Mesela, her 3 adımda veya 4 dört adımda nefes alacağım diye kendinize bir çizelge hazırlayın ve uyun. Buda hızınız arttıkça nefes alma hızınızı da artıracaktır. Dolayısı ile diyafram şişmesi sorunu ortadan kalkacaktır.

Koşu Sırasında Dalak Şişmesi Meydana Gelirse Ne Yapılmalıdır?


Yarış sırasında sancı yaşarsanız, öncelikle temponuzu yavaşlatın. Daha sonra ağrının olduğu tarafın tersinde olan ayak yere değerken nefes verin. Nefes verirken diyaframdaki kasları kullanıyoruz. Bu sayede darbenin geldiği tarafı değiştirmiş oluyoruz. Bu da birkaç dakika sonra ağrının geçmesini sağlayacaktır. Örneğin, sol tarafınızda ağrı hissederseniz, yavaşlayın ve sağ ayağınız yere vururken nefes verin.

Diyafram Şişmesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Diyafram Ayarı

Diyafram Ayarı

Diyafram Kası Görevleri

Diyafram Kası Görevleri

Diyafram Hernisi Ameliyatı ve Sonrası

Diyafram Hernisi Ameliyatı ve Sonrası

Diyafram Alıştırmaları

Diyafram Alıştırmaları

Diyafram Eğitimi

Diyafram Eğitimi