Diyafram Eğitimi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Diyafram Eğitimi

Diyafram eğitimi, nefes almadan yaşamamız mümkün değildir. Nefesimiz ne kadar kontrol altındadır. Dikkat edilmesi gerekir, o ne kadar kontrolümüzdeyse hayatımız da o kadar kontrolümüz altında olur. Teknolojinin hızlandığı yaşamımızda maddeye kapılarak kaybolan, tükenen ömrümüz, her gün hızlanan, artan huzursuzluklar, mutsuzluklar ve hayatımızı giderek anlamsız hale getiriyor. Oysa bütün bunları ne kadar kontrol altına alabileceğinizi biliyor musunuz? Doğru şekilde nefes almak bedenimizin sağlıklı kalması ve ihtiyaç duyduğu oksijenin alınması, toksin ve atıkların vücuttan atılması açısından önem taşır. Yeterli seviyede oksijen iç organların, hormon salgılayan bezlerin, sinir sisteminin ve dahası beynin çalışması için şarttır. Beynimiz diğer organlardan daha fazla oksijene ihtiyaç duyar. Yeterince oksijen almadığından zihinde, negatif düşünce depresyon, bulanıklık, görme ve işitme bozuklukları başlar ve bu da yaşlanmanın en bariz sebebi hücrelerin yeteri düzeyde oksijen almamasıdır.


Düzgün Alınan Nefesin Önemi


Düzgün ve yeterli nefes almayanlar kendilerini her zaman yorgun ve sinirli hissediyorlar. Uyku düzenlerinde sorun yaşıyorlar. Aynı istikamette kaldıkları için bağışıklık sistemleri zayıflıyor. Kan dolaşımının yavaş ve dengesiz olması, canlı olmamasına ve yorgun bitkin ve geç kalma gibi durumları doğuruyor. Bununu temel nedeni nefeslerde saklıdır. Doğru şekilde alınacak nefes organlarda beslenmelerini sağlayacak ve hücrelerin verimliliğini arttıracağına kaçınılmaz bir durumdur. Doğru nefes almak ömrümüzü uzatacağı gibi bize son derece sağlıklı ciltte kazandırıyor. Bu nefesleri doğru alanlar karbondioksitli ortamlarda ya da stres ve heyecan sırasında dengesiz tepkiler veriyor. Çünkü kırmızı kanın hücreleri oksijeni organlarımıza daha yüksek seviyede taşıyor. Bir çoğumuz hep ağızdan nefes alıp veriyoruz. Bu bize anatomik rahatsızlık sağlayan son derece yanlış bir davranış. Oysa bunun tam tersidir. Eski kayıtlarda rahat ve kendini kasmadan duran, kanını dışarı doğru genişleten göğsünü de ful nefesle dolduran tam nefes tekniğini uygulamıştır. Yani diyaframı da kullanarak nefes almak gerekir. Yaşamımızda bu yanlış, diyaframların zayıflayarak potansiyeli kaybetmesine neden olur. Ortalama bir yetişkin insan dakikada ortalama olarak 14 kez nefes alıp veriyor. Bu 24 saatte 20 bin 160 kere nefes alıp verdiğini anlamına geliyor. Yani günde 20 bin kere yaptığımız bir hatanın bizde ne gibi sonuçlara yol açtığı anlamamak mümkün değildir.


Diyafram eğitiminin doğru yapabilmek için 3 ana kısma dikkat etmeliyiz

  • Üst solunum: Herkesin kullandığı ciğer kapasitesinini kullanabildiği nefes alış şeklidir. Ciğerlerdeki havanın %10'u sirküle edilir. Yetersiz ve sığ bir nefes alıştırır. Endişe, yarış, korku, heyecan, rekabet içindeyken yoğun şekilde ve mecburen alınır.
  • Orta solunum: Mide kasları ve kaburgalar arasında kalan ciğerlerin orta bölümünü kapsayan nefes alış şeklidir. Orta ve üst solunum beraber hareket etmektedir. Ciğerlerdeki havanın %30'u sirküle edilir. Eğitim almış şarkıcıların ve konuşmacıların kullandığı nispeten yüksek kapasiteli bir nefes alış şeklidir.
  • Diyafram solunumu: Miden üzerini kuşatan diyafram kasının alta doğru esnemesiyle açılan boşluğa ciğerlerin alt tarafları genişleme imkânı bulduğu ve ciğerlerin tamamı kullanıma sokulduğu bir nefes alma şeklidir. Ciğerlerdeki havanın yaklaşık %50'si sirküle edilir. Diyaframla birlikte, üst ve orta solunum beraber hareket eder. Koşulsuz sevgiyi, genişlemeyi, sevgi ve birlik duygusunu beraberinde getirir.

Diyafram Eğitimi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Diyafram Ameliyatı ve Sonrası

Diyafram Ameliyatı ve Sonrası

Popüler İçerikler

Editörün Seçtiği

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Diyafram Nerede ve Görevi Nedir?

Diyafram Nerede ve Görevi Nedir?

Diyafram Yırtığı Belirtileri ve Tedavisi

Diyafram Yırtığı Belirtileri ve Tedavisi

Diyafram Gebelikten Korunma Belirtileri ve Tedavisi

Diyafram Gebelikten Korunma Belirtileri ve Tedavisi

Diyafram Rahatsızlıkları Nedenleri ve Tedavisi

Diyafram Rahatsızlıkları Nedenleri ve Tedavisi

Diyafram Ayarı

Diyafram Ayarı