Diyafram Geliştirme Egzersizleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Diyafram Geliştirme Egzersizleri

Diyafram geliştirme etkili bir biçimde ve gerçek bir solukla ile konuşabilmek amaçlı kaslarımızı kullanılmaması gerekmektedir. Kullanabileceğimiz en ciddi adale de diyafram kasıdır. Düzgün ve gösterişli konuşma yakınında spor faaliyetleri amaçlı da doğru soluk almamız gereklidir ki bu da fakat diyafram soluğu ile olabilir. Diyafram nefesini gerçek bir pozisyonda kullanıp kullanmadığınız denetim etmek amaçlı birtakım yollar var. Bunların en basiti elinizin birisini göğsünüze, diğerini de karnınıza koymanız. Dolu bir soluk aldığınızda göğsünüzdeki eliniz fazladan fazla davranış ediyorsa o vakit hatalı soluk alıyorsunuz demektir.

Karnınızdaki eliniz fazladan çok davranış ediyorsa gerçek diyafram soluğu almışsınızdır. Soluk alma süreklidir, baş ya da sonu yoktur, ama doğrusu, bir nefesin içe çekerek başladığı, dışa vererek bittiği benzeri bir düşüncemiz de bulunur. Bu yaklaşımı tersine çevirmeye çalışalım. 5 dakikalık soluk alma gözleminin nihayetinde bunu deneyin. Yeniden, dikkatinizi onu etkilemeye çalışmadan soluk almaya yoğunlaştırın, ama soluğu dışa vermeyi her yepyeni nefesin başlangıcı olarak deneyin. Bunu yalnızca bir dakikalığına yapın. Bu pozisyonda tersine çevrilmiş soluk almanın ne civarı çeşitli meydana geldiğini göreceksiniz. Soluk almaya dışa vererek başladığınız vakit, kendinizi nefesinize çok fazla daha yakın hissedip, pasif şekilde izlemektense etkin şekilde onla beraber iç içe meydana geldiğini düşünebileceksiniz. Bu yön değişikliğini gerçekleştirmenin ciddi bir ruhsal sebebi var. Her biri gerçek soluk alarak konuşmayı, sesinin tonunu gerçek ayarlamayı arzu eder. Bu talebi diyafram kaslarını çalıştırarak gerçekleştirmemiz olası. Diyafram göğüs ve karındaki boşluğunu birbirinden ayıran fibröz bir adale dokusu tabakasıdır. Diyafram nefesini kullanmak fazla kan basıncı, kalp rahatsızlıkları ve müzmin kaygı benzeri birçok fazla fizyolojik ve zihinsel rahatsızlığa faydalıdır. Oyuncular, müzisyenler, spikerler üstelik sporcular bu kaslarını geliştirmek amaçlı fazla diyafram geliştirme egzersizleri yaparlar. Esasında bütün vatandaşlar bebekken bu kaslarını kullanır, kalınlaştıkça kullanmayı unutur. Bu özelliğimizi birkaç alıştırma yardımıyla bir daha kazanabiliriz.


Peki ne türlü yapabiliriz bu egzersizleri?

  • İlk olarak burundan soluk alarak karnınızı şişirmeye çalışın. Göğüsten soluk almamaya çalışın. Bunu yerde sırtüstü uzanarak yapabilirsiniz.
  • Daha sonra yere uzanın karnınızın üzerlerine kalın bir kitap koyun. Burnunuzdan soluk alarak karnınızı şişirin ve kitabın ileri gerçek gitmesini sağlayın soluğu verirken oral verin. Bu pozisyonda diyafram kaslarını çalıştırmayı öğrenebilirsiniz.
  • Bu benzeri çok fazla alıştırma var. Mesela; 1-4-2 kaidesi 2 saniye soluk alın 8 saniye nefesinizi tutup 4 saniyede verin bunu uzanarak ya da ayakta yüksek bir pozisyonda durarak da yapabilirsiniz. Ayakta yaptığınız alıştırmalarda bir elinizi göğsünüze diğer elinizi karnınıza koyarak inşa etmeye çalışın. Bu Şekilde karnınızdaki hareketi hissedebilirsiniz.
  • Bir farklı alıştırma olarak nefesinizi alın"s"sesini vererek soluk verin. Bu işlemi"f"harfi ile de yapabilirsiniz.
  • Burundan derin bir soluk alın"ha, ha, ha, ha, ha"hecelerini tespit edecek bir tempo şeklinde alçak tondan fazla bir tona gerçek sesleri çıkartmaya çalışın. Kahkaha atar benzeri.
  • Köpek soluğu dediğimiz alıştırmayı da yapabilirsiniz. Dilinizi dışarı çıkartmadan ağzınız açık bir pozisyonda oral çabuk hızlı kesik kesik soluk alıp verin.
  • Bu alıştırmalar diyafram kaslarınızı çalıştırır. Egzersizleri duvara sırtınızı dayayıp dizlerinizi hafif kırarak da yapabilirsiniz. Egzersizler sonrasında karnınızda hafif gerginleşmeden kaynaklı bir ağrı oluşabilir ki bu diyafram kaslarınızın çalıştığını gösterir. Mideniz doluyken bu egzersizleri yerine getirmek kolay değil olacaktır. Bu nedenle öneri edilmez. Egzersizleri mideniz boş olduğunda ya da yeme yedikten biraz sonra yapabilirsiniz.

Diyafram Geliştirme Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Doğum Kontrol Diyafram Nedir?

Doğum Kontrol Diyafram Nedir?

Popüler İçerikler

Editörün Seçtiği

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Diyafram Ağrısı Nedenleri ve Tedavisi

Diyafram Ağrısı Nedenleri ve Tedavisi

Diyafram Ayarı

Diyafram Ayarı

Diyafram Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Diyafram Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Diyafram Fıtığı Belirtileri ve Tedavisi

Diyafram Fıtığı Belirtileri ve Tedavisi

Diyafram Eğitimi

Diyafram Eğitimi